Akcja trzeciego tomu rozpoczyna się w 1920 roku, około dwudziestu lat po ślubie Ireny i młodego Jolyona. Soames Forsyte ułożył sobie życie z drugą żoną Anetką i całą uwagę skupił na swojej ukochanej córce Fleur. Grzechy przeszłości ojca rzucają jednak cień na przyszłość jego córki. Kiedy porywcza Fleur spotyka idealistę Jona Forsyte`a, wydaje się, że przeznaczeniem kolejnych pokoleń rodu jest cierpienie za błędy przeszłości.
W książce pieczatka: Księgarnia i Wypożyczalnia Książek Kankoferówny w Gorlicach.
Hilary jest biedny. Wybiera drogę trudną. Chce dojść do "czegoś". Do wielkości. Do stworzenia siebie. Włamuje się w chaos wielkomiejski i... myli się. Rozmija się z wewnętrznym nurtem swego życia, z duchową pańskością. Więc śród steku powodzeń ponosi jedyną prawdziwą klęskę, jaką w ogóle człowiek w tym życiu ponieść może. Lecz czy na drodze wielkiej kariery, świata, sławy - ta tylko droga do ocalenia własnego serca i godności? Za głosem umarłej prawości - w nurt Wisły? W Iwaszkiewiczowskim ujęciu postaci bohatera - zapewne tak. Maria Dąbrowska, "Bluszcz" 1923
"Nieznany kraj" jest syntezą dziejów Śląska, zapoczątkowanych przez Bolesława Wielkiego walką z naporem niemieckim nad Odrą, a zakończonych zwycięskim marszem powstańców w roku 1921 nad tąż samą wierną rzekę śląską. Dzieje te ujęte są w formie opowiadań, traktujących odrębnie różne zagadnienia, ale związanych ściśle przewodnią ideą, wybitnie cechującą dzieje Śląska, ideą obrony przed zalewem germańskim.
Ja was uczę nadczłowieka. Człowiek jest czymś, co pokonanym być powinno. "Tako rzecze Zaratustra" to najczęściej czytane i tłumaczone dzieło niemieckiego filozofa Fryderyka Nietzschego. Jego wysokie walory literackie sprawiły, że zyskało popularność również poza środowiskiem akademickim. Utwór wyróżnia się oryginalnym stylem i językiem, a także bogatą i niejasną symboliką. Jest opisywany jako epopeja filozoficzna i składa się z czterech części, z których każda powstawała w zaledwie 10 dni. W "Tako rzecze Zaratustra" można znaleźć najbardziej znane motywy twórczości Nietzschego: chrześcijańsko-humanistyczny konflikt dobra ze złem oraz krytykę kultury i dotychczasowego systemu wartości, motyw woli mocy, ideę wiecznego powrotu czy w końcu utopijną ideę nadczłowieka jako określenie ideału indywidualnej osobowości.
Doskonała i iskrząca dowcipem opowieść, wyśmiewająca paradoksy porewolucyjnej Rosji, władzę radziecką i biurokrację, marazm obywateli i łatwość manipulowania, zakłamanie i obłudę w każdej postaci. Czyta się ją jednym tchem. Odziedziczone w spadku krzesła, nafaszerowane brylantami, trafiają w ręce przypadkowego człowieka. Ostap Bender i jego wesoła kompania usiłują je odzyskać. Filozof i poeta, nieograniczony w swej pomysłowości hochsztapler Ostap Bender to jedna z najlepszych postaci satyrycznych XX wieku... Bohater, Ostap Bender, czarujący oszust, który szanuje kodeks karny, ale jednocześnie zna 200 sposobów pędzenia bimbru, m.in. z taboretu (słynna "taboretówka"), przy okazji sprzedaje przepis Amerykanom (okres prohibicji). Ostap Bender, syn tureckiego poddanego, gra w symultankę znając tylko pierwsze posunięcie e2-e4. Chce być bogaty, dlatego miota się po całym kraju w poszukiwaniu brylantów ukrytych w jednym z dwunastu krzeseł zmarłej szlachcianki...