Sorting
Source
Katalog zbiorów
(4)
Form of Work
Książki
(4)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(3)
Publikacje informacyjne
(1)
Publikacje popularnonaukowe
(1)
Status
available
(3)
unavailable
(1)
Branch
Wypożyczalnia dla Dorosłych
(4)
Author
Bartosik Igor
(1)
Birenbaum Halina (1929- )
(1)
Dunicz-Niwińska Helena (1915-2018)
(1)
Kubica Helena (1954- )
(1)
Mandelbaum Henryk (1922-2008)
(1)
Szewczyk Maria (filolog)
(1)
Willma Adam (1970- )
(1)
Year
2020 - 2025
(1)
2010 - 2019
(3)
Time Period of Creation
2001-
(3)
1901-2000
(1)
1945-1989
(1)
Country
Poland
(4)
Language
Polish
(4)
Demographic Group
Literatura polska
(2)
Literatura żydowska
(1)
Subject
Auschwitz-Birkenau (niemiecki obóz koncentracyjny)
(3)
Więźniowie obozów
(3)
Żydzi
(2)
Birenbaum, Halina (1929- )
(1)
Dunicz-Niwińska, Helena (1915-2018)
(1)
Dzieci
(1)
Holokaust
(1)
II wojna światowa (1939-1945)
(1)
Mandelbaum, Henryk (1922-2008)
(1)
Niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne
(1)
Ocaleni z Holokaustu
(1)
Przemoc wobec dzieci
(1)
Skrzypkowie polscy
(1)
Sonderkommando (Auschwitz-Birkenau)
(1)
Subject: time
1901-2000
(4)
1939-1945
(3)
2001-
(2)
1918-1939
(1)
1945-1989
(1)
Subject: place
Oświęcim (woj. małopolskie)
(1)
Warszawa (woj. mazowieckie)
(1)
Genre/Form
Pamiętniki i wspomnienia
(2)
Opracowanie
(1)
Publikacja bogato ilustrowana
(1)
Słownik biograficzny
(1)
Wywiad rzeka
(1)
Domain
Historia
(4)
4 results Filter
Book
In basket
Twórczość Haliny Birenbaum jest świadectwem pamięci o Holokauście i zarazem dowodem niezniszczalności najbardziej ludzkich uczuć: nadziei, miłości do świata i życia w każdej postaci.„Nadzieja umiera ostatnia” jest już „klasyczną” i od lat ważną pozycją w literaturze poświęconej Holokaustowi. Książka opowiada prostym, lecz poruszającym językiem o doświadczeniach autorki, która w momencie wybuchu II wojny światowej miała 10 lat i była uczennicą jednej z warszawskich szkół powszechnych. We wrześniu 1939 r. mieszkała z rodzicami i braćmi przy ul. Nowiniarskiej w Warszawie. Po wybuchu wojny całą rodzinę przesiedlono do getta. Przez pewien czas ukrywała się w bunkrze przy ul Miłej 3. W maju 1943 r. została wywieziona do obozu koncentracyjnego na Majdanku. Wyzwolenia doczekała w obozie Neustadt-Glewe, gdzie trafiła po obozowej gehennie obejmującej KL Auschwitz i KL Ravensbrück. Większość najbliższej rodziny wojny nie zdołała przeżyć. Dopisana w 1986 r. 30. stronicowa „Wyprawa w przeszłość” opisuje wrażenia po odwiedzeniu miejsc, w których spędziła dzieciństwo i przeżyła najstraszniejsze chwile w czasie okupacji. Jak mówi autorka: „Pierwszą swą podróż do Polski odbyłam po czterdziestu latach i nazwałam ją ‘Wyprawa w Przeszłość - Polska 1986’. Podróż ta zaowocowała wieloma posunięciami w moim życiu. I nie tylko w moim, bo nasz starszy syn Yakov Gilad, wraz z kompozytorem i śpiewakiem Yehudą Polikerem, stworzył wówczas jedną ze swych najlepszych płyt Popiół i kurz. Napisał piękną piosenkę: Dokąd ty jedziesz/tam nikt nie czeka/ wieczność to tylko/popiół i kurz...”. (Rec. Wydawn.)
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia dla Dorosłych
All copies are currently on loan: sygn. 94(438).082 (1 egz.)
Book
In basket
Wspomnienia byłej więźniarki Auschwitz, Heleny Dunicz Niwińskiej, która pod kierownictwem sławnej Almy Rosé grała w orkiestrze kobiecej w Birkenau. Książka „Drogi mojego życia. Wspomnienia skrzypaczki z Birkenau” jest barwnym i jednocześnie tragicznym opisem losów jej rodziny (wojnę przeżył tylko brat Bolesław), a szczególnie miesięcy spędzonych w Lagerkapelle w Birkenau. Helena Dunicz Niwińska całe swe życie poświęciła muzyce. I to muzyka pozwoliła jej przetrwać Auschwitz...(Rec. Wydawn.)
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia dla Dorosłych
There are copies available to loan: sygn. 94(100)"1939/1945" (1 egz.)
Book
In basket
Odebrane dzieciństwo : dzieci wyzwolone z Auschwitz / Helena Kubica. - Wydanie II, poprawione. - Oświęcim : Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, 2020. - 508, [4] strony : faksymilia, fotografie, portrety, wykresy ; 25 cm.
Publikacja poświęcona jest losom najmłodszych więźniów obozu – 750 dzieciom i nieletnim, którzy znajdowali się w Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau w momencie wkroczenia tam Armii Czerwonej 27 stycznia 1945 roku. Książka składa się z siedmiu części. Pierwsza to rys historyczny przedstawiający: historię deportacji do Auschwitz dzieci różnych narodowości, chaotyczne decyzje podejmowane przez esesmanów w stosunku do dzieci w okresie ewakuacji więźniów, sytuację w obozie tuż przed wyzwoleniem, w jego trakcie i w pierwszych tygodniach po wyzwoleniu, gdy na ratunek ocalonym pospieszyli mieszkańcy Oświęcimia i okolic oraz personel lekarsko-pielęgniarski Polskiego Czerwonego Krzyża. Autorka opisuje również trudne powroty do życia na wolności ocalonych dzieci, ich dramaty z powodu utraty wszystkich bliskich oraz małe radości tych, które zdołały odnaleźć przynajmniej jedno z rodziców lub rodzeństwo. Wiele osieroconych dzieci zostało adoptowanych i później przez lata szukało swoich korzeni, wiele musiało dorastać w sanatoriach lub domach dziecka. Część drugą stanowią wykazy nazwiskowe wyzwolonych dzieci, podzielone według narodowości (dzieci z: Polski, Węgier, Czechosłowacji, ZSRR, Francji, Holandii, Jugosławii, Włoch, Niemiec, Austrii, Grecji i Belgii). Obejmują nazwiska 521 dzieci do 15 roku życia i 229 w wieku 15-18 lat. Na najobszerniejszy rozdział książki złożyły się biogramy 56 wyzwolonych dzieci i młodocianych. Po biogramach uratowanych przedstawione zostały sylwetki czworga osób niosących ratunek najmłodszym ofiarom Auschwitz w pierwszych miesiącach po wyzwoleniu. Są to przede wszystkim osoby, które zajęły się leczeniem chorych i osłabionych dzieci. Dwie ostatnie części publikacji to bogaty materiał ilustracyjny (fotografie i dokumenty) pozyskany z archiwów, ale również ze zbiorów prywatnych oraz wybór relacji i wspomnień na temat dzieci w Auschwitz podczas ewakuacji oraz w trakcie i po wyzwoleniu.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia dla Dorosłych
There are copies available to loan: sygn. 94(100)"1939/1945" (1 egz.)
Book
In basket
Jaka praca uważana była za najcięższą? - Strzyc jest łatwiej niż wyrywać zęby. Wyrywać zęby jest łatwiej niż ciągnąć zwłoki. Ciągnąć zwłoki jest lżej niż rzucać na stos. - Wyznaczano normy do wypełnienia? - Robiliśmy tyle, ile się dało. Jeśli nie dawaliśmy rady spalić całego transportu, zostawialiśmy dla następnego komanda. - Uczestniczył Pan we wszystkich tych czynnościach? - Oczywiście. Zmienialiśmy się. Raz człowiek robił za fryzjera, raz za dentystę, raz pracował przy stosach... Henryk Mandelbaum (1922-2008), więzień Auschwitz-Birkenau numer 181970, przydzielony do Sonderkommando, znalazł się w samym centrum piekła Holokaustu. Był niewolnikiem w nazistowskiej fabryce śmierci, a zarazem jednym z nielicznych, którzy przeżyli. Zeznania Mandelbauma stały się jednym z najważniejszych punktów oskarżenia w krakowskim procesie załogi KL Auschwitz i komendanta Rudolfa Hössa. Dr Igor Bartosik, historyk, kieruje oddziałem zbiorów w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Adam Willma, publicysta "Gazety Pomorskiej", autor licznych reportaży o tematyce społecznej i historycznej. (Rec. Wydawn.)
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia dla Dorosłych
There are copies available to loan: sygn. 94(100)"1939/1945" (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again